  • UBX1J560MPL
UBX1J560MPL
advertisement
Manufacturer No:
UBX1J560MPL
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UBX1J560MPL
Package:
Radial, Can
Datasheet:
UBX1J560MPL
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 63volts 56uF 150c 10x12.5 5LS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UBX1J560MPL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    UBX
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    56μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    63V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 150°C
  • Leakage Current
    105.84μA
  • Ripple Current
    430mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    215mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    430mA @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm