  • UBX2C220MPL
UBX2C220MPL
advertisement
Manufacturer No:
UBX2C220MPL
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UBX2C220MPL
Package:
Radial, Can
Datasheet:
UBX2C220MPL
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 160volts 22uF 150c 10x16 5LS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UBX2C220MPL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    UBX
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    160V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 150°C
  • Leakage Current
    105.6μA
  • Ripple Current
    160mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    160mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    288mA @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm