  • UCM1E220MCL1GS
UCM1E220MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UCM1E220MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UCM1E220MCL1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UCM1E220MCL1GS
Purchasing and Inquiry
UCM1E220MCL1GS Overview
At full charge, the ripple current is 160mA @ 100kHz.In the lowest charge, the ripple current is 80mA @ 120Hz.The height seated (Max) should be kept below 0.240 6.10mm.A voltage of 25V DC operates this capacitor.High efficiency requires the operating temperature to be -55°C~105°C.
UCM1E220MCL1GS Features
the ripple current is 160mA @ 100kHz.
the ripple current is 80mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 25V
an operating temperature of -55°C~105°C
UCM1E220MCL1GS Applications
There are a lot of Nichicon UCM1E220MCL1GS applications of aluminum electrolytic capacitors.
  • Uninterruptible power supplies
  • Frequency converters
  • Smoothing and filtering applications
  • Power supplies
  • Industrial systems
  • Energy storage in pulse systems
  • Computer motherboards
  • Standard and switched mode power supplies
  • Telecommunication
  • Computer
Step5Bar-code shipping tag
UCM1E220MCL1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    130.010913mg
  • Surface Mount Land Size
    0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    UCM
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    1mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    160mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    1Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    80mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    160mA @ 100kHz
  • Diameter
    4mm
  • Height
    5.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm