  • UCS2E470MHD
UCS2E470MHD
advertisement
Manufacturer No:
UCS2E470MHD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UCS2E470MHD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
UCS2E470MHD
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 250volts 47uF 12.5X20 20%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UCS2E470MHD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    UCS
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    250V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.57mA
  • Ripple Current
    980mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    490mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    980mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm