  • UCY2D271MHD6
UCY2D271MHD6
advertisement
Manufacturer No:
UCY2D271MHD6
HK JDW NO:
555-UCY2D271MHD6
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 200volts 270uF 105c
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UCY2D271MHD6
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    2.26mA
  • Ripple Current
    1.41A
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.41A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.82A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    18mm
  • Height
    31.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.299 33.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm