  • UDZSTE-174.3B
UDZSTE-174.3B
advertisement
Manufacturer No:
UDZSTE-174.3B
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-UDZSTE-174.3B
Package:
SC-90, SOD-323F
Datasheet:
Description:
DIODE ZENER 4.3V 200MW UMD2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UDZSTE-174.3B
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    SC-90, SOD-323F
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    4.3V
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Terminal Form
    FLAT
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    UDZ4V3
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    4.3V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    100Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    4.3V
  • Zener Voltage
    4.3V
  • Peak Reverse Current
    5A
  • Voltage Tolerance
    3%
  • Zener Current
    5mA
  • Height
    700μm
  • Length
    1.7mm
  • Width
    1.25mm