  • UF12B12-BTHR
UF12B12-BTHR
advertisement
Manufacturer No:
UF12B12-BTHR
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-UF12B12-BTHR
Package:
Datasheet:
UF12B12-BTHR
Description:
FAN AXIAL 120X25MM 115VAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UF12B12-BTHR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Weight
    0.725lb 328.85g
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -40~158°F -40°C~70°C
  • Published
    2001
  • Series
    UF12B
  • Size / Dimension
    Square - 120mm Lx120mm H
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Terminals
  • Power (Watts)
    11.00W
  • Voltage - Rated
    115VAC
  • Current Rating (Amps)
    0.120A
  • Approval Agency
    CE, cUL, TUV, UL
  • Lifetime @ Temp
    50000 Hrs @ 25°C
  • RPM
    2900 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    75.0 CFM (2.10m3/min)
  • Noise
    42.0 dB(A)
  • Static Pressure
    0.240 in H2O (59.8 Pa)
  • Width
    25.00mm