  • UF13A12-BWHNSR
UF13A12-BWHNSR
advertisement
Manufacturer No:
UF13A12-BWHNSR
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-UF13A12-BWHNSR
Package:
Datasheet:
UF13A12-BWHNSR
Description:
FAN 127X38MM 115V IP55 SALT FOG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UF13A12-BWHNSR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Weight
    1.2lbs 544.3g
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -40~158°F -40°C~70°C
  • Published
    2005
  • Series
    UF13A
  • Size / Dimension
    Square - 127mm Lx127mm H
  • Feature
    Salt Fog Rated
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power (Watts)
    12.00W
  • Voltage - Rated
    115VAC
  • Current Rating (Amps)
    0.160A
  • Ingress Protection
    IP55 - Dust Protected, Water Resistant
  • Approval Agency
    CE, cUL, TUV, UL
  • RPM
    3000 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    120.0 CFM (3.36m3/min)
  • Noise
    50.0 dB(A)
  • Static Pressure
    0.140 in H2O (34.9 Pa)
  • Width
    38.00mm