  • UF190APA23-H1C2A
UF190APA23-H1C2A
advertisement
Manufacturer No:
UF190APA23-H1C2A
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-UF190APA23-H1C2A
Package:
Datasheet:
UF190APA23-H1C2A
Description:
IMPELLER 190X70MM 230VAC
Step5Bar-code shipping tag
UF190APA23-H1C2A
    Select All
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -40~122°F -40°C~50°C
  • Published
    2014
  • Series
    UF190APA
  • Size / Dimension
    Round - 190mm Dia
  • Feature
    Permanent Split Capacitor Motor, Thermal Overload Protector (TOP)
  • Part Status
    Active
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power (Watts)
    72.0W
  • Voltage - Rated
    230VAC
  • Current Rating (Amps)
    0.300A
  • Approval Agency
    CE, cUL, TUV, UL
  • RPM
    2700 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Motorized Impellers
  • Air Flow
    370.0 CFM (10.36m3/min)
  • Noise
    63.0 dB(A)
  • Static Pressure
    1.200 in H2O (298.9 Pa)
  • Width
    70.00mm