  • UFT20120A
UFT20120A
advertisement
Manufacturer No:
UFT20120A
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-UFT20120A
Package:
Module
Datasheet:
UFT20120A
Description:
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 100A 200V-DC 2-Element Module Screw Mount
Step5Bar-code shipping tag
UFT20120A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Screw Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X2
  • Number of Elements
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.25V @ 100A
  • Forward Current
    100A
  • Application
    ULTRA FAST RECOVERY
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    100A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    70 ns
  • Peak Reverse Current
    50μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V