  • UHE1H101MPD
UHE1H101MPD
advertisement
Manufacturer No:
UHE1H101MPD
HK JDW NO:
555-UHE1H101MPD
Datasheet:
UHE1H101MPD
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UHE1H101MPD
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    680mOhm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    50μA
  • Ripple Current
    555mA
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Tan Delta
    0.10
  • Impedance
    170mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    388.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    555mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.453 11.50mm