  • UHE2A331MHD
UHE2A331MHD
advertisement
Manufacturer No:
UHE2A331MHD
HK JDW NO:
555-UHE2A331MHD
Datasheet:
UHE2A331MHD
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UHE2A331MHD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    300mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    330μA
  • Ripple Current
    1.28A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    71mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    896mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.28A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.575 40.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%