  • UHN1A222MPD
UHN1A222MPD
advertisement
Manufacturer No:
UHN1A222MPD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UHN1A222MPD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
UHN1A222MPD
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 10volts 2200uF 10x25 20%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UHN1A222MPD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    UHN
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    660μA
  • Ripple Current
    3.19A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    9mOhm
  • Dissipation Factor
    0.19 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.043 26.50mm