  • UHP-1500-24
UHP-1500-24
advertisement
Manufacturer No:
UHP-1500-24
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-UHP-1500-24
Package:
Datasheet:
UHP-1500-24
Description:
Quantity:
In Stock : 248
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UHP-1500-24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -30°C~70°C With Derating
  • Series
    UHP-1500 (1500W)
  • Size / Dimension
    11.42Lx5.51W x 1.61 H 290.0mmx140.0mmx41.0mm
  • Feature
    Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    Household Appliances, ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    1500W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CE, cURus, EAC
  • Efficiency
    95%
  • Voltage - Isolation
    3.75kV
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Current - Output (Max)
    62.5A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC 250V~370VDC