  • UMZ36NT106
UMZ36NT106
advertisement
Manufacturer No:
UMZ36NT106
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-UMZ36NT106
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
Description:
DIODE ZENER ARRAY 36V 200MW UMD3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UMZ36NT106
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-70, SOT-323
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    UMZ36
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    1 Pair Common Anode
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Reference Voltage
    36V
  • Zener Voltage
    36V
  • Voltage Tol-Max
    2.5%
  • Working Test Current
    5mA