  • UPW1V470MED
UPW1V470MED
advertisement
Manufacturer No:
UPW1V470MED
HK JDW NO:
555-UPW1V470MED
Description:
47uF 35 V dc Aluminium Electrolytic Capacitor, PW Series 2000h 6.3 (Dia.) x 11mm
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UPW1V470MED
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TAPE
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    49.35μA
  • Ripple Current
    290mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    250mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    87mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    290mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm