  • UPW1V472MHD
UPW1V472MHD
advertisement
Manufacturer No:
UPW1V472MHD
HK JDW NO:
555-UPW1V472MHD
Description:
4700uF 35 V dc Aluminium Electrolytic Capacitor; PW Series 8000h 18(Dia.)x40mm
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UPW1V472MHD
    Select All
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    4.935mA
  • Ripple Current
    3.8A
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Impedance
    14mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.23A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.8A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    18mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.575 40.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    28mOhm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm