  • URS1H470MDD
URS1H470MDD
advertisement
Manufacturer No:
URS1H470MDD
HK JDW NO:
555-URS1H470MDD
Datasheet:
URS1H470MDD
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 50volts 47uF 85c 6.3x9 2.5LS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
URS1H470MDD
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    70.5μA
  • Ripple Current
    140mA
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    140mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    280mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    9mm