  • URZ1H330MDD
URZ1H330MDD
advertisement
Manufacturer No:
URZ1H330MDD
HK JDW NO:
555-URZ1H330MDD
Datasheet:
URZ1H330MDD
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 50volts 33uF 0.2L/S
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
URZ1H330MDD
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TAPE
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    49.5μA
  • Ripple Current
    85mA
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    85mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    170mA @ 10kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    9mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm