  • URZ1H471MHD
URZ1H471MHD
advertisement
Manufacturer No:
URZ1H471MHD
HK JDW NO:
555-URZ1H471MHD
Datasheet:
URZ1H471MHD
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 50volts 470uF 16x15 20% 7.5LS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
URZ1H471MHD
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    705μA
  • Ripple Current
    540mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    540mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    810mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    16mm
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm