  • UUD1E470MCL1GS
UUD1E470MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UUD1E470MCL1GS
HK JDW NO:
555-UUD1E470MCL1GS
Datasheet:
UUD1E470MCL1GS
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UUD1E470MCL1GS
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    230mA
  • Impedance
    440mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    115mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    230mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.14 %
  • Ripple Current (AC)
    230mA
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    5.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.228 5.80mm
  • Length
    7mm
  • Width
    6.6mm