  • UUD1H150MCL1GS
UUD1H150MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UUD1H150MCL1GS
HK JDW NO:
555-UUD1H150MCL1GS
Datasheet:
UUD1H150MCL1GS
Description:
Cap Aluminum 15uF 50V 20% (6.3 X 5.8mm) SMD 165mA 2000h 105°C T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UUD1H150MCL1GS
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    165mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    880mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    82.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    165mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Ripple Current (AC)
    165mA
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    5.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.228 5.80mm
  • Length
    7mm
  • Width
    6.6mm