  • UUJ1H471MNQ6MS
UUJ1H471MNQ6MS
advertisement
Manufacturer No:
UUJ1H471MNQ6MS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UUJ1H471MNQ6MS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UUJ1H471MNQ6MS
Description:
Capacitor: electrolytic; SMD; 470uF; 50VDC; Ø16x21.5mm; ±20%; 5000h
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UUJ1H471MNQ6MS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.673Lx0.673W 17.10mmx17.10mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Series
    UUJ
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    6767
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Ripple Current
    550mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    550mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    825mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.886 22.50mm
  • Length
    18.1mm
  • Width
    17.1mm