  • UUN1J101MNQ1ZD
UUN1J101MNQ1ZD
advertisement
Manufacturer No:
UUN1J101MNQ1ZD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UUN1J101MNQ1ZD
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UUN1J101MNQ1ZD
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 100UF63V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UUN1J101MNQ1ZD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    4.869994g
  • Surface Mount Land Size
    0.673Lx0.673W 17.10mmx17.10mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2015
  • Series
    UUN
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    Bipolar
  • Size Code
    5454
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Ripple Current
    270mA
  • Polarization
    Bi-Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    270mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    405mA @ 10kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm
  • Length
    18.1mm
  • Width
    17.1mm