  • UUQ1C471MCL1GS
UUQ1C471MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UUQ1C471MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UUQ1C471MCL1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UUQ1C471MCL1GS
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UUQ1C471MCL1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Audio
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 15 INCH
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Ripple Current
    210mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    210mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    315mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.22 %
  • Height
    8.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm
  • Length
    8.9mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    UUQ
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%