  • UUX0J331MNL1GS
UUX0J331MNL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UUX0J331MNL1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UUX0J331MNL1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UUX0J331MNL1GS
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 6.3volts 330uF 105c
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UUX0J331MNL1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    UUX
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    3.1mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.06237mA
  • Ripple Current
    288mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    288mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    374.4mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.22 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    8.9mm
  • Width
    8.3mm