  • UVP1C222MHD
UVP1C222MHD
advertisement
Manufacturer No:
UVP1C222MHD
HK JDW NO:
555-UVP1C222MHD
Datasheet:
UVP1C222MHD
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 16volts 2200uF Radial Audio
Step5Bar-code shipping tag
UVP1C222MHD
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.056mA
  • Ripple Current
    1.51A
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.24
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.51A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.7365A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.22 %
  • Diameter
    16mm
  • Height
    31.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.319 33.50mm