  • UVR1A222MPD1TD
UVR1A222MPD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UVR1A222MPD1TD
HK JDW NO:
555-UVR1A222MPD1TD
Datasheet:
UVR1A222MPD1TD
Description:
Capacitor; Aluminum Electrolytic; Cap 2200uF 10V 20%; Radial 10X20 LS 5 mm
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UVR1A222MPD1TD
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    660μA
  • Ripple Current
    1.1A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.265A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.24 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm