  • UVR1H330MDD1TD
UVR1H330MDD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UVR1H330MDD1TD
HK JDW NO:
555-UVR1H330MDD1TD
Datasheet:
UVR1H330MDD1TD
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 33uF 50V 85c
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UVR1H330MDD1TD
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    2mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    49.5μA
  • Ripple Current
    125mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    125mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    250mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm