  • UVZ0J332MPD1TD
UVZ0J332MPD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UVZ0J332MPD1TD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UVZ0J332MPD1TD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
NICHICON UVZ0J332MPD1TD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 3300UF, 6.3V, 20%, RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UVZ0J332MPD1TD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    4.535924g
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2001
  • Series
    UVZ
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    840mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.34
  • Ripple Current @ Low Frequency
    840mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    966mA @ 10kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    10mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm