  • UVZ1C471MPD
UVZ1C471MPD
advertisement
Manufacturer No:
UVZ1C471MPD
HK JDW NO:
555-UVZ1C471MPD
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UVZ1C471MPD
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    225.6μA
  • Ripple Current
    315mA
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    315mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    472.5mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm