  • UVZ1H330MDD
UVZ1H330MDD
advertisement
Manufacturer No:
UVZ1H330MDD
HK JDW NO:
555-UVZ1H330MDD
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UVZ1H330MDD
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    49.5μA
  • Ripple Current
    90mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    90mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    90mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm