  • UVZ1J682MRD
UVZ1J682MRD
advertisement
Manufacturer No:
UVZ1J682MRD
HK JDW NO:
555-UVZ1J682MRD
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 63V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UVZ1J682MRD
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    6800μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Terminal Pitch
    12.5mm
  • Lead Pitch
    12.4968mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.492 12.50mm
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Voltage
    63V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    12.852mA
  • Ripple Current
    2.8A
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.22
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.8A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.22A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    25mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm