  • UVZ2A010MDD
UVZ2A010MDD
advertisement
Manufacturer No:
UVZ2A010MDD
HK JDW NO:
555-UVZ2A010MDD
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UVZ2A010MDD
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    2mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    100V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Ripple Current
    15mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    15mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    30mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm