  • UWD1C101MCL1GS
UWD1C101MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UWD1C101MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UWD1C101MCL1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UWD1C101MCL1GS
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 16volts 100uF 6.3x5.8
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UWD1C101MCL1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    UWD
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    2.2mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    2626
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    50μA
  • Ripple Current
    230mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Impedance
    440mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    115mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    230mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    5.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm
  • Length
    7mm
  • Width
    6.6mm