  • UWD1C680MCL1GS
UWD1C680MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UWD1C680MCL1GS
HK JDW NO:
555-UWD1C680MCL1GS
Datasheet:
UWD1C680MCL1GS
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 16volts 68uF 6.3x5.8
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UWD1C680MCL1GS
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    2.2mm
  • Size Code
    2626
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    10.88μA
  • Ripple Current
    230mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Impedance
    440mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    115mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    230mA @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    5.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.228 5.80mm
  • Length
    7mm
  • Width
    6.6mm