  • UWS0J681MCL1GS
UWS0J681MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UWS0J681MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UWS0J681MCL1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UWS0J681MCL1GS
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 6.3volts 680uF 8x10
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UWS0J681MCL1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • HTS Code
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    128.52μA
  • Ripple Current
    318mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.28
  • Ripple Current @ Low Frequency
    318mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    413.4mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm
  • Length
    8.9mm
  • Width
    8.3mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    51 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    UWS
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%