  • UWS1V151MCL1GS
UWS1V151MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UWS1V151MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UWS1V151MCL1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UWS1V151MCL1GS
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 35volts 150uF 8x10
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UWS1V151MCL1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    High Temperature Reflow
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    157.5μA
  • Ripple Current
    214mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Ripple Current @ Low Frequency
    214mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    278.2mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm
  • Length
    8.9mm
  • Width
    8.3mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    UWS
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%