  • UWT1E100MCL1GB
UWT1E100MCL1GB
advertisement
Manufacturer No:
UWT1E100MCL1GB
HK JDW NO:
555-UWT1E100MCL1GB
Datasheet:
UWT1E100MCL1GB
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UWT1E100MCL1GB
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
    Aluminium
  • Weight
    4.535924g
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    23mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    23mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    34.5mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.16 %
  • Ripple Current (AC)
    23mA
  • Diameter
    5mm
  • Height
    5.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm
  • Width
    5.3mm