  • V07E130L3T
V07E130L3T
advertisement
Manufacturer No:
V07E130L3T
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-V07E130L3T
Package:
Disc 7mm
Datasheet:
V07E130L3T
Description:
Varistors 130V 7mm Epoxy UltraMOV
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V07E130L3T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 7mm
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    UltraMOV™
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Capacitance
    180pF
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Voltage - Rated DC
    170V
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    130V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    130V
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Max Voltage Rating (DC)
    170V
  • Clamping Voltage
    340V
  • Max Surge Current
    1.75kA
  • Capacitance @ Frequency
    180pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    225.5V
  • Energy
    12.5J
  • Varistor Voltage (Min)
    184.5V
  • Varistor Voltage (Typ)
    205V
  • Varistor Voltage
    205V