  • V100ZC3P
V100ZC3P
advertisement
Manufacturer No:
V100ZC3P
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-V100ZC3P
Package:
Disc 7mm
Datasheet:
V100ZC3P
Description:
VARISTOR 100V 1.2KA DISC 7MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V100ZC3P
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to V100ZC3P.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 7mm
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    ZC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    400pF
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Voltage - Rated DC
    81V
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    60V
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    60V
  • Max Voltage Rating (DC)
    81V
  • Clamping Voltage
    165V
  • Max Surge Current
    1.2kA
  • Capacitance @ Frequency
    600pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    110V
  • Energy
    5.0J
  • Varistor Voltage (Min)
    90V
  • Maximum AC Volts
    60V
  • Varistor Voltage
    100V
  • Diameter
    7mm