  • V120ZC20P
V120ZC20P
advertisement
Manufacturer No:
V120ZC20P
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-V120ZC20P
Package:
Disc 20mm
Step5Bar-code shipping tag
V120ZC20P
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Package / Case
    Disc 20mm
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ZC
  • Published
    2014
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5nF
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Voltage - Rated DC
    102V
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    75V
  • Max Voltage Rating (AC)
    75V
  • Max Voltage Rating (DC)
    102V
  • Clamping Voltage
    210V
  • Max Surge Current
    6.5kA
  • Capacitance @ Frequency
    5000pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    132V
  • Energy
    33J
  • Varistor Voltage (Min)
    108V
  • Maximum AC Volts
    75V
  • Varistor Voltage
    120V
  • Diameter
    20mm