  • V120ZT20PX10
V120ZT20PX10
advertisement
Manufacturer No:
V120ZT20PX10
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-V120ZT20PX10
Package:
Disc 20mm
Datasheet:
V120ZT20PX10
Description:
VARISTOR 120V 6.5KA DISC 20MM
Step5Bar-code shipping tag
V120ZT20PX10
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    Disc 20mm
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    ZT
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
    Non-linear Resistors
  • Packing Method
    TR
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Max Voltage Rating (AC)
    75V
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Max Voltage Rating (DC)
    102V
  • Max Surge Current
    6.5kA
  • Capacitance @ Frequency
    5000pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    132V
  • Energy
    33J
  • Varistor Voltage (Min)
    108V
  • Varistor Voltage (Typ)
    120V
  • Maximum AC Volts
    75V
  • Varistor Voltage
    120V