  • V12WM100C-M3/I
V12WM100C-M3/I
advertisement
Manufacturer No:
V12WM100C-M3/I
HK JDW NO:
884-V12WM100C-M3/I
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
V12WM100C-M3/I
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V12WM100C-M3/I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Weight
    379.997008mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    TMBS®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    300μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    750mV @ 6A
  • Forward Current
    12A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Output Current-Max
    6A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    650mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    6A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    300μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V