  • V130LC10APX2855
V130LC10APX2855
advertisement
Manufacturer No:
V130LC10APX2855
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-V130LC10APX2855
Package:
Disc 14mm
Datasheet:
V130LC10APX2855
Description:
VARISTOR 205V 4.5KA DISC 14MM
Step5Bar-code shipping tag
V130LC10APX2855
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    Disc 14mm
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    LC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Voltage Rating (AC)
    130V
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Max Voltage Rating (DC)
    175V
  • Max Surge Current
    4.5kA
  • Capacitance @ Frequency
    1000pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    225.5V
  • Energy
    38J
  • Varistor Voltage (Min)
    184.5V
  • Varistor Voltage (Typ)
    205V
  • Maximum AC Volts
    130V
  • Varistor Voltage
    205V