  • V140LA10C
V140LA10C
advertisement
Manufacturer No:
V140LA10C
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-V140LA10C
Package:
Disc 14mm
Datasheet:
V140LA10C
Description:
VARISTOR 220V 6.5KA DISC 14MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V140LA10C
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to V140LA10C.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 14mm
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Bag
  • Published
    2006
  • Series
    C-III
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Capacitance
    900pF
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Voltage - Rated DC
    242V
  • Packing Method
    BULK; TR
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    140V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.6W
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    140V
  • Clamping Voltage
    360V
  • Max Surge Current
    6.5kA
  • Capacitance @ Frequency
    5000pF @ 1MHz
  • Energy
    90J
  • Varistor Voltage (Min)
    198V
  • Maximum AC Volts
    140V
  • Varistor Voltage
    220V
  • Diameter
    14mm