  • V14H460P
V14H460P
advertisement
Manufacturer No:
V14H460P
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-V14H460P
Package:
Disc 14mm
Datasheet:
V14H460P
Description:
VARISTOR 750V 6.5KA DISC 14MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V14H460P
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to V14H460P.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 14mm
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    HMOV™
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.6W
  • Number of Circuits
    1
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Capacitance @ Frequency
    220pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    825V
  • Energy
    190J
  • Varistor Voltage (Min)
    675V
  • Varistor Voltage (Typ)
    750V
  • Maximum AC Volts
    460V
  • Maximum DC Volts
    615V
  • Current - Surge
    6.5kA
  • Circuit RMS Voltage-Max
    460V