  • V175LA20CPX2855
V175LA20CPX2855
advertisement
Manufacturer No:
V175LA20CPX2855
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-V175LA20CPX2855
Package:
Disc 20mm
Datasheet:
V175LA20CPX2855
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V175LA20CPX2855
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 20mm
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C-III
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    175V
  • Max Surge Current
    10kA
  • Capacitance @ Frequency
    7000pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    297V
  • Energy
    220J
  • Varistor Voltage (Min)
    243V
  • Maximum AC Volts
    175V
  • Varistor Voltage
    270V