  • V175LT20CPX10
V175LT20CPX10
advertisement
Manufacturer No:
V175LT20CPX10
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-V175LT20CPX10
Package:
Disc 20mm
Datasheet:
V175LT20CPX10
Description:
VARISTOR 270V 10KA DISC 20MM
Step5Bar-code shipping tag
V175LT20CPX10
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Package / Case
    Disc 20mm
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    C-III
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Packing Method
    BULK; TR
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Max Voltage Rating (AC)
    175V
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Max Surge Current
    10kA
  • Capacitance @ Frequency
    1400pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    297V
  • Energy
    220J
  • Varistor Voltage (Min)
    243V
  • Maximum AC Volts
    175V
  • Varistor Voltage
    270V
  • Circuit DC Voltage-Max
    303V