  • V180ZS5PX2855
V180ZS5PX2855
advertisement
Manufacturer No:
V180ZS5PX2855
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-V180ZS5PX2855
Package:
Disc 10mm
Datasheet:
V180ZS5PX2855
Description:
VARISTOR 180V 2.5KA DISC 10MM
Step5Bar-code shipping tag
V180ZS5PX2855
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    Disc 10mm
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ZS
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.4W
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Max Voltage Rating (DC)
    153V
  • Max Surge Current
    2.5kA
  • Capacitance @ Frequency
    465pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    198V
  • Energy
    18J
  • Varistor Voltage (Min)
    162V
  • Varistor Voltage (Typ)
    180V
  • Maximum AC Volts
    115V
  • Varistor Voltage
    180V